آموزش تنیس برای تازه کار ها

آموزش تنیس برای تازه کار ها

تنیس ورزش فوق العاده ای است، هنگام تنیس تک نفره در هر ساعت بیش از ۴۹۰ کالری می سوزانید.

مارین دیاز مربی ملی تنیس در ایالات متحده می گوید: “تنیس ورزش منحصر به فردی است که همه عضلات بدن شما را درگیر می کند. این ورزش باعث می شود شانه های شما فرم بگیرند و عضلات دوسر، سه سر، همسترینگ و چهار سر و همه عضلاتی که حتی از وجودشان اطلاعی ندارید درگیر شوند.

راکت را در دست بگیرید

اولین چیزی که باید بدانید این است که چطور باید راکت را در دست بگیرید. ممکن است کار ساده ای به نظر برسد اما درست دست گرفتن راکت به شما کمک می کند حداکثر کنترل و قدرت لازم را در زمین داشته باشید.

شیوه های دست گرفتن راکت که معمولا توسط افراد مبتدی استفاده می شود شامل شیوه قاره ای، شرقی و نیمه غربی است. دسته راکت شما به شکل هشت ضلعی است و تنیس بازان معمولا از این هشت ضلع یا هشت لبه استفاده می کنند تا راکت را به صورت های گوناگون در دست بگیرند. قبل از اینکه وارد زمین شوید نحوه دست گرفتن راکت را یاد بگیرید تا بدانید وقتی توپی به سمت صورت شما می آید چکار باید بکنید.

شیوه قاره ای:

از این مدل دست گرفتن راکت برای هر ضربه ای می توانید استفاده کنید اما این مدل دست گرفتن راکت برای سرویس زدن، ضربات بالای سر و ضربات پی در پی بهتر است. در این مدل باید راکت را مثل یک چکش در دست بگیرید.

مزایای این روش این شیوه دست گرفتن راکت به شما دامنه حرکتی وسیعی می دهد و می توانید از راکت برای ضربات سریع و دفاعی استفاده کنید.

نحوه دست گرفتن: همین طور که به ته راکت نگاه می کنید لبه ۱ را در نظر بگیرید و هر لبه را به شکل ساعت گرد در دست بچرخانید. الف) با شصت خود و انگشت اشاره روی دسته راکت حالت وی شکل ایجاد کنید. ب) خمیدگی انگشت اشاره و پاشنه دست باید روی لبه دوم دسته راکت قرار گیرند.

شیوه شرقی:

از این مدل بیشتر برای ضربات فورهند استفاده می شود و خیلی شبیه مدل قاره ای است. این مدل برای زدن ضربات تند و مستقیم خوب است و نحوه دست گرفتن راکت به گونه ای است که انگار می خواهید با کسی دست بدهید.

مزایای این روش: این روش به شما کمک می کند ضربات مستقیم بزنید که جواب دادن آن توسط حریف خیلی سخت است.

نحوه دست گرفتن:خمیدگی انگشت اشاره و پاشنه دست را روی لبه سوم دسته راکت بگذارید.

شیوه نیمه غربی:

شیوه نیمه غربی، شیوه دیگری است که می توان از آن برای ضربات فورهند استفاده کرد و به شما این امکان را می دهد که توپ های بلندتر را بگیرید؛ در این روش کنترل شما روی توپ و راکت بیشتر از روش شرقی است.

مزایای این روش:  گرفتن راکت به شیوه نیمه غربی باعث می شود توپ از روی صفحه راکت در جهتی که ضربه زده اید بچرخد، این روش برای ضربات تهاجمی تر بهتر ا ست.

نحوه دست گرفتن:  صفحه راکت را صاف روی زمین بگذارید و بعد آن را بردارید. وقتی می خواهید آن را بردارید به طور طبیعی آن را با خمیدگی انگشت اشاره و پاشنه دست روی لبه چهارم در دست می گیرید.

انواع ضربات:

همه تنیس بازان، چه افراد مبتدی و چه افراد حرفه ای مثل رافائل نادال از چهار ضربه اصلی استفاده می کنند: فورهند، بک هند، والی و سرویس. وقتی شما این چهار ضربه را خوب یاد گرفتید می توانید به مبارزه با حریف خود بروید.

forehand1

ضربه فورهند:

در این ضربه، با استفاده از دستی که به آن مسلط هستید راکت را در راستای بدن خود می چرخانید و به توپ ضربه می زنید.

روش فورهند زدن: راکت را در دست راست یا دستی که به آن مسلطید به شیوه ای بین روش شرقی و نیمه غربی بگیرید و طوری بایستید که پاهایتان موازی با تور باشد. الف) وقتی توپ به شما نزدیک می شود کمی آرنج خود را بچرخانید و راکت را با یک حرکت دایره ای به پشت بدن خود ببرید. ب) روی پای راست خود جلو بیایید و نسبت به تور زاویه کوچکی بسازید و از پاشنه پای عقب روی پنجه بیایید، پاشنه پای چپ باید بالا بیاید و وزن بدن را روی پای جلو بیندازید. ج) در حالیکه راکت شما با تور موازی است، درست در جلوی بدن خود به توپ ضربه بزنید. د) بعد از ضربه زدن، به حرکت راکت در راستای بدن خود ادامه دهید تا راکت به شکل اریب بالا بیاید و به بالای شانه چپ شما برسد.

backhand2

ضربه بک هند:

وقتی توپ به سمتی پرتاب می شود که سمت مورد تسلط شما نیستف اصلا نترسید. با این ضربه قدرتمند دو دستی می توانید راکت را در حالیکه پشت دست مسلط شما رو به تور است، به جهت مخالف بگردانید. این ضربه زمینی حساب می شود یعنی بعد از پرتاب توپ از آن استفاده می شود.

روش بک هند زدن: راکت را دو دستی بگیرید به طوری که دست راست یا دست مسلط شما ته دسته راکت را به شکل قاره ای بگیرد و دست چپ شما در روی آن راکت را به شکل شرقی بگیرد. الف) روبروی تور بایستید، پاها به عرض شانه باز باشد و پنجه پا رو به جلو باشد. ب) وقتی توپ به شما نزدیک می شود محل ایستادن خود را تغییر دهید و پای چپ را موازی با تور قرار دهید؛ همین طور که راکت را به پشت بدن خود در سمت چپ می برید کمی آرنج ها را خم کنید. ج) با پای راست خود جلو بیایید تا در جلوی بدن خود توپ را بگیرید و درحالیکه راکت را دو دستی در دست دارید به آن ضربه بزنید. د) حرکت راکت را ادامه دهید تا به بالای شانه راست شما برسد.

volley3

ضربه والی:

قدرتمندترین ضربه، که تنها به اندکی چرخش نیاز دارد. این ضربه قبل از اینکه توپ به زمین بخورد به آن اصابت می کند و معمولا در نزدیک تور زده می شود.

روش والی زدن: با دست راست خود راکت را به شیوه قاره ای در دست بگیرید و دست چپ خود را بالای آن بگذارید. الف) مقابل تور بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید و راکت را جلوی خود نگه دارید و آماده باشید. ب) پنجه خود را به سمت راست بچرخانید و در سمت راست راکت را کمی به پشت خود برده و در امتداد بدن حرکت دهید. ج) روی پای چپ جلو بیایید و به توپ ضربه بزنید. بعد از ضربه زدن به توپ حرکت راکت را متوقف کنید.

serve4

ضربه سرویس:

از این ضربه برای شروع هر دور استفاده می شود. هدف از آن این است که توپ در آن سوی تور در جهت مخالف شما در زمین حریف به زمین بخورد.

روش سرویس زدن: راکت را به شیوه قاره ای در دست راست یا دستی که مسلط هستید بگیرید و توپ را در دست چپ. الف) موازی با تور بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید. ب) راکت را بالای سر عقب ببرید. ج) توپ را تا سطح چشمان خود درست بالای سرتان پرتاب کنید. د) شانه و باسن را کمی عقب بدهید و در بالای سر در جلوی بدن به توپ ضربه بزنید. و) وقتی می خواهید به توپ ضربه می زنید بدن شما کاملا به سمت پای چپ کشیده شده است و بعد از ضربه زدن وزنتان روی پای راست می افتد. ه) راکت را در امتداد بدن پایین آورده و به حالت اول برگردید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *